mapa strony   |   kontakt   |

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów

Dokument usunięty dnia 25.01.2016
powód: Regulamin jest częścią Statutu Szkoły

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów oraz egzekwowania obowiązku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 45 im.Jana Matejki w Łodzi


  1. Wychowawca ustala z rodzicami sposób usprawiedliwiania nieobecności ucznia na zajęciach lekcyjnych /w formie pisemnej z czytelnym podpisem rodzica/.
  2. Rodzice usprawiedliwiają nieobecność ucznia pisemnie w ciągu 3 dni od jego powrotu do szkoły.
  3. O przewidywanej dłuższej niż 1 tydzień nieobecności ucznia (np. pobyt w sanatorium lub szpitalu, przewlekła choroba), rodzice są zobowiązani powiadomić wychowawcę osobiście lub telefonicznie wcześniej, a nie po powrocie dziecka do szkoły.
  4. Wychowawca na bieżąco podlicza frekwencję i do 10 dnia każdego miesiąca wypełnia w dzienniku lekcyjnym tabelę dotyczącą obecności uczniów w poprzednim miesiącu.
  5. Jeżeli nieobecność nie zostanie usprawiedliwiona w wyznaczonym terminie /patrz pkt. 2/, wychowawca natychmiast powiadamia o tym fakcie rodziców lub opiekunów ucznia.
  6. Informacja o absencji ucznia może być przekazywana telefonicznie, listownie albo poprzez wywiad środowiskowy. Rodzice mogą być również wzywani do szkoły w celu wyjaśnienia nieobecności dziecka.
  7. Jeżeli uczeń chce się zwolnić z ostatnich lekcji w danym dniu (np. z powodu wizyty u lekarza), powinien przynieść od rodzica informację na piśmie potwierdzającą ten fakt.
  8. Wszyscy nauczyciele mają obowiązek odnotować nieobecność ucznia na prowadzonej przez siebie lekcji.
  9. Każdy nauczyciel kontroluje nieobecności uczniów i w przypadku często powtarzającej się absencji ucznia na swoim przedmiocie odnotowuje to w dzienniku na stronie z uwagami.
  10. Wychowawca sporządza i przekazuje do sekretariatu listę uczniów, którzy mają nieusprawiedliwione nieobecności trwające, co najmniej 1 tydzień lub 30 godzin w miesiącu.
  11. W przypadku braku współpracy rodzica /opiekuna/ z wychowawcą (rodzic nie uczestniczy w zebraniach i konsultacjach, nie wyraża chęci na spotkania indywidualne), rodzic otrzymuje przesłane listem poleconym upomnienie dyrektora szkoły zawierające stwierdzenie, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu oraz informację, że niespełnianie tego obowiązku jest zagrożone postępowaniem egzekucyjnym.
  12. W sytuacji, gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego, dyrektor placówki kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego jakim jest właściwa gmina. Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna, która może być nakładana kilkakrotnie, jednakże grzywny nie mogą przekroczyć łącznie sumy 10.000 zł /art. 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – zmiana opublikowana w Dz. U. z 1996 r. nr 146, poz. 680/.


Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 wraz z późniejszymi zmianami), Wykładnia TK (Dz. U. z 1994 r. Nr 45, poz. 184) ad. art. 36 ust. 5).

Pokaż metryczkę tego dokumentu drukuj 
Podpisał: Anna Otto-Dutka
Dokument z dnia: 20.02.2013
Dokument oglądany razy: 953
Opublikował: Anna Otto-Dutka
Publikacja dnia: 20.02.2013
 
Ukryj metryczkę tego dokumentu     drukuj 


bip.gov.pl